Design a site like this with WordPress.com
Get started

Hoşgeldin Darwin yılı!

darwin-yili-yesil-backg

Evrim Çalışkanları’nın bütün okuyucularına mutlu seneler! Duymuş olabilirsiniz, bu sene bütün Dünya’da Darwin yılı olarak kutlanacak. Kutlamaya vesile 2009’un Darwin’in 200. doğum yılı, baş eseri olan Türlerin Kökeni’nin de yayınlanmasının 150. yıldönümü olması. Dünya’nın dört bir yanında üniversiteler ve başka eğitim kurumları Darwin’i, ve bilim dünyasına bıraktığı mirası, en çok da kuşkusuz en büyük katkısı olan olan evrim kuramını inceleyen etkinlikler düzenleyecekler. Bu sene sonunda Darwin hakkında istediğinizden fazla şey öğreneceğinizi tahmin ediyoruz ve umuyoruz.

Evrim Çalışkanları olarak biz de Darwin yılında evrim kuramını anlatmak ve daha geniş kitlelere ulaştırmak için çalışıyor olacağız. Siz bu satırları okurken çevirmen ve denetleyici ekiplerimiz yeni içeriği yayına hazırlıyor. Size sık sık blogumuzla da erişmeyi planlıyoruz. Yaptıklarımızdan daha çabuk ve kolay haberdar olabilmek için ana sayfamızdan iletişim listemize kaydolabilirsiniz ya da Facebook grubumuza katılabilirsiniz.

Bu sırada Nature’ın Darwin yılı için hazırladığı içeriğe göz atmak isteyebilirsiniz. Darwin 200 başlıklı bu sayfadaki içeriklerden bazıları abonelik gerektiriyor, ama gerektirmeyen çok yararlı sayfalar da var. Özellikle de on 10 sene içerisinde Nature’da yayınlanmış evrimsel biyolojideki önemli gelişmelerden bir seçki olan “15 evrimsel mücevher” sayfasına bakmanızı tavsiye ederiz. Burada ilk tüylü dinazorların tüylerinin uçmaya değil, yalıtıma yaradığını gösteren fosillerden su piresi Daphnia ile parazitlerinin giriştiği “silahlanma yarışına” kadar bir çok ilginç evrimsel bulguyu bulacaksınız.

Darwin yılınız kutlu olsun; Evrim Çalışkanları’ndan hepinize tekrardan mutlu seneler!

Yazan: Erol Akçay

(Resmin kaynağı Nature.com)

4 thoughts on “Hoşgeldin Darwin yılı!

 1. Evrim Çalışkanları’na bu alana yaptıkları önemli katkıdan dolayı teşekkür etmek istiyorum. Biyoloji kitaplarının bilimsel içeriğe kavuşması ve özellikle 12 Eylül’den sonra insanları hurafelere yönlendiren eğitim sisteminin bilimsel temellere dayanması için sıkı çalışmak, mücadele etmek gerekiyor.

  Like

 2. Charles Robert Darwin (12 Subat 1809 Dogumu – 19 Nisan 1882 Ölümü!
  Ingiliz dogabilimcinin yil olarak kutlanacak , Bu kutlamalarin icinden bizim Ülkedeki bilim insanlarida 12 Subatdan 6 ilden ayni saatden birer basin aciklamasiyla kamu oyununu bilgilendirdiler. Darwinin niye aniliyor veya ne yapmista Dünyadaki bilim insanlari 2009 yili Darwin yili olacak diyorlar.
  Insan dahil tüm canli türlerinin dogal secilim yoluyla bir ya da birkac ortak atadan evrildigini öne sürmüs ve o günün sartlarina göre bu teoriyi destekleyen pek cok kanit sunmustur.
  Darwin,in fikirleri üzerine insa edilen modern evrim teorisi, bugün biyoloji biliminin temeli ve birlestirici ögesidir. Evrimin gerceklestigi gercegi yasadigi dönemde, dogal secilim teorisinin evrimin ana aciklamasi oldugu ise 1930,lu yillarda bilim dünyasi tarafindan kabul görmüstür.
  Büyük bilim insani Charles Darwin,in 200,üncü dogum yili, onun ölümsüz eseri Türlerin Kökeni’nin yayimlanmasinin 150’nci yili, tüm dünyada
  Dünyanin Ortacag degerlerine siginan azginlasan gerici gücleri, insanligin 10 bin yillik ileriye dogru evriminin önünü kesmek icin Darwin,e, onun kuramina saldiriyorlar. cünkü onlar, Evrim Kurami,ni bilimin, akilci düsüncenin orta diregi olarak görüyor, orada acacaklari gediklerle bilimsel düsünceyi ve onun üstünde yükselen insanligin ileri degerlerini cökerteceklerini umuyorlar.Darwinin bilime neleri katdigini anlatan,17 Subat sali günü aksamindan Hayat Televizyonundan serbest kürsü Programindan. Türkiye bilim insanlari Darwini anlatacaklar.Not Bin bir isciyim yane kol gücüyle geciniyorum sizler gibi kafa gücüyle degil sizlerin bilime ve insanlik icin calismalariniza tesekür ederim.

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: