Design a site like this with WordPress.com
Get started

Kitap ve Yarışma: Darwin ve Beagle Gemisi’yle Yolculuğu

Optimist Kitap, Darwin’in 200. yaşgünü sebebiyle 9 yaş ve üstü için harika bir kitabı Türkçe’ye kazandırdı ve geçtiğimiz aylarda yayımladı. Her ne kadar küçüklere hitaben piyasaya sürülmüş olsa da,  Darwin yılında kardeşinize, çocuklarınıza, kısacası çevrenizdeki küçüklerinize alabileceğiniz bu pek anlamlı hediyeden sizin de keyif alacağınıza eminiz.

Kitap Darwin’in beş yıl süren uzun gezisinin ve çalışmalarının bol resimli bir öyküsü…  Pek çok başka çocuk kitabının da yazarı olan Felicia Law bu öyküyü kaleme alırken, hem Darwin’in hem de Beagle kaptanı Robert FitzRoy’un günlüklerinden yararlanmış.

Darwin’in çalışmalarından etkilenen herkes gibi, Felicia Law da onun günlüklerini okurken Beagle Gemi’sinin yolcularından biri olabilmeyi çok istemiş olmalı ki,  yazdığı bu öyküye hayali bir kahraman eklemiş: Darwin’e maceralarında eşlik eden Tim isimli genç bir kamarot! Tim öykü boyunca, topladığı ilginç canlıların çizimlerini yaparak Darwin’e yardımcı oluyor, Darwin’le birlikte Galapagos Adalarına ayak basıyor, fırtınalar atlatıyor ve bütün bu olanları okurken insan kendisini Tim’in yerinde düşlemeden edemiyor. Pek çok canlı türü, ülke ve kültür hakkında da bilgi sahibi olabileceğiniz bu kitabı İnternet üzerinden İdeefixe, Kitap Yurdu ve Hepsi Burada‘dan edinebilirsiniz.

Yazan: Felicia Law
Resimleyen: Brenda Mc Ketty
Çeviren: Ekin Duru
Yayıma Hazırlayan: Mutlu Dinçer

YARIŞMA

Evrim Çalışkanları olarak bu kitabı sizler için incelemekle kalmadık, bir de sürprizimiz var! Aşağıdaki yarışma sorusuna doğru cevap veren kişiler arasından çekilecek kurada seçilen 4 kişi Optimist Kitap’tan kitap ödülü kazanacak!

Yarışmaya katılım için herhangi bir yaş sınırı yok. Tek yapmanız gereken cevabı, e-postanızın “konu” kısmına “YARIŞMA-01” yazıp yarisma[at]evrimcaliskanlari.org adresine göndermek ([at] yerine gerçek @ işaretini koymanız gerekiyor).

Unutmayın! E-postanızı 30 Haziran 2009 Salı Türkiye saati ile öğlen 12’ye  kadar göndermiş olmanız gerekiyor. 1 Temmuz Çarşamba günü sonuçları buradan açıklayacağız ve kazananlarla bağlantıya geçeceğiz.

İşte yarışma sorumuz:
Evrimi Anlamak sitesindeki “Kurnaz olanın hayatta kalması” isimli çizgiromanda, güzel şarkı söyleyen gürbüz cırcır böceğinin başına ne geliyor?

Ödüller:
1 kişiye Optimist Kitap’tan seçeceği herhangi bir kitap
3 kişiye “Darwin’in Beagle Gemisi’yle Yolculuğu” kitabı
Kitap ödülleri için Optimist Yayım Dağıtım‘a çok teşekkür ederiz.
İnceleyen: B. Duygu Özpolat

4 thoughts on “Kitap ve Yarışma: Darwin ve Beagle Gemisi’yle Yolculuğu

  1. DİKKAT! YARIŞMA SORUSUNUN CEVABINI E-POSTA İLE GÖNDERMENİZ GEREKİYOR. LÜTFEN BURAYA YORUM OLARAK YAZMAYALIM.

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: