Design a site like this with WordPress.com
Get started

Doğa Kütüphanesinin Evrim Bölümü

Kuzey Kıbrıs Kuşları ve Doğayı Koruma Derneği (KuşKor); “Kıbrıs Doğa Kütüphanesi Projesi” adlı bir proje gerçekleştiriyormuş. Projenin amacı “Kıbrıs hakkında yapılmış tüm biyoloji ve doğayla ilgili makale kitap vs. yayınları bir araya toplamak ve bu kapsamda bir kütüphane kurmak.

KuşKor çalışanı ve aynı zamanda bir Evrim Çalışkanı olan Damla Beton, Kıbrıs Doğa Kütüphanesi’nin bir bölümünü de biyoloji ve doğayla ilgilenen herkesin ilgisini çekebilecek kitaplardan oluşturmak istiyor. Tabii “doğa” deyince, “biyoloji” deyince evrimsiz olmaz.

Damla, bize son zamanlarda gittikçe artan evrimi konulu kitaplardan hangilerinin bir “Doğa Kütüphanesi”nde bulunmasının faydalı olacağını sormuş.

Peki sizce; bir kütüphanede mutlaka bulunması gereken “evrim” konulu kitaplar nelerdir? Neden bu kitapları tavsiye ettiğinizi de belirtirseniz, çok seviniriz.

Elbette projenin yukarıda belirtilen genel kapsamı çerçevesinde tavsiye edeceğiniz; her hangi kitap, makale vs. varsa onları da tavsiye etmekten çekinmeyin.

Yazan: Murat Gülsaçan

Not: Bu yazı, Murat Gülsaçan’ın kişisel blogu Acaib-i Alem ile eş zamanlı olarak Evrim Çalışkanları Blogunda yayınlanıyor.

9 thoughts on “Doğa Kütüphanesinin Evrim Bölümü

 1. Benim aklıma ilk Matt Ridley’in Genom kitabı geldi, sadece bir evrim kitabı olduğu söylenemez ama evrime de sık sık değiniyor ve bunu kromozomlara indirgediği için daha etkileyici akılda kalıcı bir etki bırakıyor okuyucuda. Yazar, kitabı 23 bölüme ayırmış ve her bölümde sırasıyla kromozomlar yer alıyor(Sıralama kromozom büyüklük sırasına göre yapılmış) ve evrimin kanıtlarını gen dizilerinde buluyor, böylece kanıtlar somutlaşmış oluyor.
  Mutlaka bulunması gereken bir kitap diye düşünüyorum..

  Like

 2. Şahsen benim evrim klasiklerim: Kör Saatçi, Neredeyse Bir Balina, Darwin ve Sonrası ve en sonunda da Modern İnsanın Kökeni.

  Like

 3. Gen bencildir’i de unutmamak lazım tabi =)

  Kör saatçi diyince yarama tuz bastın ama şimdi, çok çırpındım ama bulamıyorum ben onu ya..
  Bi yerlerde rastlayan varsa mesajlarına ufacık not düşerlerse benim için çok sevinirim..

  Like

 4. Gen Bencildir ve Kör Saatçi kitaplarına hep yoğun ilgi oldu. Yeni basımlardan kısa bir süre sonra tükeniyor ve Tübitak küçük sayılarda basmakta ısrarcı. Ben bu işin ardında ciddi bir kasıt olduğunu düşünüyorum. Gen Bencildir zaten Refah-Yol hükümeti sırasında toplatılmıştı…

  Dilara, eski kitapçılara bakmalısın ve alacaksan mutlaka ciltlisini tercih etmeni öneririm.

  Like

 5. Elliot Sober- Biyoloji Felsefesi
  İmge’den yeni çıktı.
  Kitap evrim teorisinin kapsamına ve işleyişine dair iç-tartışmaları irdeliyor. Aynı zamanda Yaratılışçılık-Evrim tartışmasına yeni bir bakış açısı öneriyor.

  Like

 6. Gen bencildir’i de okul kütüphanesinden alıp okumuştum, satın almayı kendi kütüphaneme koymayı çok istedim ama bulamıyorum, gördüğüm sahaflara giriip duruyorum ama yok, en son kadıköy bilim ve gelecek kitaplığına numaramı bıraktım bulmaya çalışacaklarını söylediler bakalım, teşekkür ederim bu arada =)

  Like

 7. Rıchard Dawkıns( Yeryüzündeki en büyük gösteri ve Tanrı Yanılgısı) , dünü ve bugünüyle Evrim Teorisi (Evrelsel yayıncılıktan) bulunması gereken kitaplar diye düşünüyorum.

  Like

 8. İçimizdeki Balık, Neil Shubin. Çok keyifli anlatımıyla ve değişik alanlarda doğrudan deney yapanın ağzından evrimimizi anlatmasıyla çok öğretici bir kitap.

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: