Design a site like this with WordPress.com
Get started

Evrim Çalışkanı Çağlar Akçay: Serçeler kim kavgacı kim değil ayırt edebiliyor

Dünyanın dört bir yanındaki Evrim Çalışkanları başarılı çalışmalara imza atmaya devam ediyor. Son olarak  Washington Üniversitesi’nde doktora eğitimini sürdüren Çağlar Akçay’ın serçeler üzerinde gerçekleştirdiği hayvan davranışı araştırmaları BBC’de yer buldu.

Araştırmanın sonuçlarına göre serçeler komşuları arasındaki kavgalara kulak misafiri olup kavgayı kimin başlattığını anlayabiliyor.

Kuzey Amerika’lı bir serçe türü olan şarkı serçesinde (Melospiza melodia) üreme sezonunda erkek serçeler komşularına karşı saldırganlık göstermezler. Yeni yayınlanan deneyde,  komşuların birbirlerine karşı bu barışçıl tutumlarının arkasında yatan sebep araştırıldı. Evrim Çalışkanlarından Çağlar Akçay’ın başını çektiği deneyciler, komşulardan birinin şarkılarını diğer bir komşunun bölgesine koydukları bir hoperlorden çalıp bu iki komşu arasında bir kavgayı simule ettiler. Sonrasında, komşuları arasındaki bu kavgaya kulak misafiri olan üçüncü bir komşunun kavgayı başlatan kuşa (hoperlorden şarkısı çalınan kuşa) ve saldırganlığa maruz kalan kuşa olan tepkilerini ölçtüler. Araştırmacılar, kavgaya kulak misafiri olan kuşların sadece kavgayı başlatan kuşa karşı saldırganca tepki verdiklerini buldular. Bu sonuç, bu serçeler arasındaki iletişimin sadece iki kuş arasında olmadığını ve kavgalara kulak misafiri olan kuşların kavgaya karışan kuşlar hakkında karmaşık çıkarımlar yapabildiğini gösteriyor.

Makaleyi okumak için tıklayınız. (İngilizce)

BBC’deki haberi okumak için tıklayınız. (İngilizce)

Çağlar Akçay kimdir?

Çağlar Akçay, ODTÜ Psikoloji ve Biyoloji bölümlerinden 2004 yılında çift anadalla mezun olduktan sonra Iowa Universitesinde deneysel psikoloji dalında yüksek lisans yaptı. Halen Seattle’da, Washington Üniversitesi’nde hayvan davranışı alanında doktorasını sürdürmektedir. Aynı zamanda Müspet İlimler Kumpanyası yazarlarından olan Akçay’ın web sayfasına şu adresten ulaşabilirsiniz: http://students.washington.edu/caglar/.

2 thoughts on “Evrim Çalışkanı Çağlar Akçay: Serçeler kim kavgacı kim değil ayırt edebiliyor

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: