Design a site like this with WordPress.com
Get started

Çocuklar için evrim atölyesi

Evrim anlatmak zor mu?

Tükiye’deki hükümetlerin siyasi tercihi nedeniyle eğitimden yavaş yavaş çıkartılırken, biyolojinin omurgası olan kuram üzerinde şaibe varmış gibi gösterilirken bu soruya olumlu yanıt vermek zor görünüyor. Devlet destekli sansür ve sürgünlere karşın tüm eğitim kurumlarında evrimi anlatmaya önem veren öğretmenler, evrimi anlatan ve evrimin anlatılmasını savunan etkinlikler düzenleyenler ise durmak bir yana artıyor.

Bu konuda süreklileşmiş çalışmalar yürüten kurumlardan birisi de Üniversite Konseyleri Derneği. Dernek yeni düzenlediği çalışmayla, çocuklara, yaşam ağacını ve canlılığın evrimsel tarihini anlatıyor. Aslında sadece anlatıyor denemez; interaktif içeriğiyle çocukların etkin bir şekilde atölyeye katılmalarını sağlıyorlar.

Atölyelerin nasıl yürüdüğünü ekibin kendi sözlerinden alıntılayalım “Deneyler, çizgi filmler, belgeseller, oyunlar ve maketlerle serüvenin bir parçası olan çocukların kavrayışı derinleşiyor; gezi haftasında ise gerçek örneklerle kurulan yakın temas, çocukları doğanın içine çekiyor.”

Daha önce de evrim kuramının öğretilmesi üzerine öğretmen çalıştayları düzenleyen ekip, bu atölyenin de ders materyallarini öğretmenlerle paylaşacaklarını duyuruyorlar. Yakından takip etmekte fayda var.

evrimsempozyumu.org

Atölyeler ücretsiz olup  5-7 ve 8-11 yaş grupları alınmakta,
kayıt için:
NHKM Yönetimi
Tel: (0216) 414 22 39
e-posta: info@nazimhikmetkulturmerkezi.org

2 thoughts on “Çocuklar için evrim atölyesi

  1. Merhabalar, ben 7 yaşında kızıma evrim teorisini anlatmak istiyorum. Konu ile ilgili uygun içerikli bilgi, belge ya da dökümanlara ulaşmama yardımcı olabilir misiniz acaba?
    Şimdien teşekkür ederim.

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: