Design a site like this with WordPress.com
Get started

Kitap ve Yarışma: Gerçeğin Büyüsü

Geçtiğimiz haftalarda Richard Dawkins’in son kitabı Gerçeğin Büyüsü Kuzey Yayınları‘ndan çıktı!

Büyünün pek çok çeşidi var. Doğaüstü büyü, atalarımızın bilimsel yöntemi geliştirmeden önce dünyayı açıklamak için kullandıkları büyüdür. Eski Mısırlılar gecenin varlığını, tanrıça Nut’un güneşi yutmasıyla açıklamışlardı. Vikingler gökkuşağının, tanrıların dünyaya uzanan köprüsü olduğuna inanıyorlardı. Japonlar depremleri dünyayı sırtında taşıyan dev bir kedibalığının kuyruğunu sallamasıyla açıklıyorlardı. Bunlar büyü içeren, sıradışı masallar. Ama bir başka büyü türü daha var ve bu büyü bu sorulara gerçek cevaplar keşfederken yaşadığımız keyifte yatıyor. Bu sözünü ettiğim, gerçeğin büyüsü, yani bilim.

Zeki düşünce deneyleri, göz kamaştıran resimler ve ağzınızı açık bırakacak gerçeklerle Gerçeğin Büyüsü şaşırtıcı derecede geniş bir yelpazedeki doğa olaylarını açıklıyor. Madde neden yapılmıştır? Evren kaç yaşındadır? Tsunamilere neden olan şey nedir? Neden bu kadar çok çeşit bitki ve hayvan var? İlk kadın veya erkek kimdi? Bu kitap sadece bilimsel ipuçlarını bulup çıkarmakla kalmayan, okuyucuyu da bir bilimci gibi düşünmeye teşvik eden çarpıcı bir dedektiflik hikayesi.*

Gerçeğin Büyüsü kitabı, bu akşam (18 Aralık 2012) Türkiye saati ile 20:15’te Açık Bilim’in radyo programında tanıtılacak. (91.6 frekansında, Radyo 24’te veya buradan). Kaçıranlar Açık Bilim’in web sayfasından programın cep yayınan ulaşabilirler.

Ayrıca kitabın editöründen bir yazı da şurada.

Künye:

GERÇEĞİN BÜYÜSÜ

Orijinal İsim: Magic of Reality
Yazar: Richard Dawkins
Çeviren: İstem Fer
Editör: B. Duygu Özpolat
Yayıncı: Kuzey Yayınları 2012,
Detay: Ciltli, 272 sayfa

YARIŞMA

Daha önce yaptığımız gibi sizler için bir yarışma sorusu hazırladık. Aşağıdaki yarışma sorusuna doğru cevap veren kişiler arasından çekilecek kurada seçilen 5 kişi Kuzey Yayınları’ndan kitap kazanacak. Yarışmaya katılım için herhangi bir yaş sınırı yok. Tek yapmanız gereken, e-postanızın “konu” kısmına “YARIŞMA-06″ yazıp, cevabı e-postanızda belirtip, yarisma[at]evrimcaliskanlari.org adresine göndermek ([at] yerine @ işaretini koymanız gerekiyor).

Unutmayın! E-postanızı 21 Aralık 2012 Cuma Türkiye saati ile gece 12:00′a kadar göndermiş olmanız gerekiyor. 24 Aralık Pazartesi günü sonuçları açıklayacağız.

İşte yarışma sorumuz:

Evrimi Anlamak’ta yeni yayınladığımız bölümlerden biri ”Neden Gözler”, farklı göz çeşitlerinin evrimini, gelişimini ve kökendeşliği anlatıyor. Sorumuz da gözlerle ile ilgili:

”Neden Gözler” bölümünde gözün gelişiminde çok önemli rol oynayan genlerden birinin pax6 olduğundan bahsetmiştik. Bu büyük keşif, ilk önce meyve sineğinde yapılan araştırmalar sayesinde olmuştu, pax6 geninde (aynı zamanda gözsüz geni olarak da biliniyor) mutasyon olan sineklerde göz gelişimi düzgün gerçekleşmiyordu. Bunun üzerine aynı genin yassı solucandan balığa, fareden insana diğer pek çok canlı grubunda da gözün gelişiminde çok önemli olduğu anlaşıldı. Peki, bilim insanları, geliştirdikleri tekniklerle, fareden aldıkları pax6 genini, meyve sineğinin bacağında etkin hale getirdiklerinde, meyve sineğinin bacağındaki doku, sinek gözüne mi yoksa fare gözüne mi dönüşmüştü?

*Tanıtım yazısı Kuzey Yayınları’nın sitesinden.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: