Design a site like this with WordPress.com
Get started

Evrimi Anlamak Yeni Bölümler: Timsahın Kafasına ve Balığın Solungaçlarına Sahip Olan Nedir?

Neil Shubin, Edward Daeschler ve Farish Jenkins’in yönettiği bir araştırmacı grubu tarafından Kanada’nın kutup bölgesinde ortaya çıkarılan 375 milyon yıllık fosil Tiktaalik, Nisan 2006’da bulunduğu açıklanır açıklanmaz manşetlere taşındı. Peki bu fosilde ne vardı da, bu kadar hızlı bir şekilde manşetlere taşındı.

Tiktaalik çoğu balık gibi ince ışın kemikli yüzgeçlere, pullara ve solungaçlara sahipti. Ancak o, dört ayaklı bir omurgalının sert bilek kemiklerine, boynuna, omuzlarına ve kalın kaburgalarına da sahipti. Bu özelliklerinden dolayı Tiktaalik, balıklar ve kara omurgalıları arasında bir geçiş formu olarak tanımlanıyor. Tiktaalik, şimdi yok olmuş bir tür olsa da, kuru topraklara doğru emekleyen, dört üyeliliğin evrildiği ilk omurgalı atalarımızın yakın bir akrabasıydı.

Gelin Tiktaalik’in hikayesini yapılan çalışmalarla ve güncellenen verilerle daha detaylı okuyalım. Okumak için tıklayınız.

Küçük bir hatırlatma: Yeni yayınlanan bölümlerden haberdar olmak için Evrimi Anlamak facebook ve twitter sayfalarımızdan bizi takip edebilirsiniz.  Ayrıca yeni bölümlerin listesine bu sayfadan da ulaşabilirsiniz. Önerileriniz, sorularınız veya bize katkı koyabileceğiniz konular hakkında blogdaki “hakkımızda” sayfasındaki e-posta adresinden bizlerle bağlantıya geçebilir veya bu yazıya yorum yazarak düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Evrim Çalışkanları

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: