Design a site like this with WordPress.com
Get started

Evrimi Anlamak Yeni Bölümler: Konu evrim olunca, manşetler genellikle gerçeğe uygun olmuyor

Ne yazık ki insanların evrim konusunda bazı yanlış kanıları var. Bunların kimi basit yanlış anlamalardır; muhtemelen  evrimi öğrenirken gelişen fikirler. Diğer yanlış kanılarsa, evrimin anlaşılmasına müdahale etme amaçlı girişimlerden kaynaklanabilir. (Daha detaylı bilgi için; evrime ilişkin yaygın olarak rastlanan bir dizi yanlış kanı ve bunlara yanıt olan açıklamaları bulabileceğiniz “Evrime dair yanlış kanılar” yazımızı okuyabilirsiniz.)

Ve maalesef medya araçları da bu konuda pek özenli davranmayarak, evrime dair bu yanlış kanıları pekiştiren manşetlerle karşımıza çıkıyorlar. Bu ayki yeni bölümümüz de Ağustos 2007’de bilim insanları tarafından yeni keşfedilen bir insansı (hominid) fosilinin tasvirinin yayımlanması ve bilim insanlarının insan aile ağacında ufak bir yenileme yapma önerisinde bulunmalarının ardından geliştirilen hipotezlerin yapıldığı haberler üzerine yoğunlaşıyor.

Ayrıca yazının sonunda ek tartışma soruları, öğretmenlerimizin derslerde kullanabilecekleri tartışma soruları ve kaynakça da bulunuyor.

Okumak için tıklayın.

İyi okumalar…

Küçük bir hatırlatma: Yeni yayınlanan bölümlerden haberdar olmak için Evrimi Anlamak facebook ve twittersayfalarımızdan bizi takip edebilirsiniz.  Ayrıca yeni bölümlerin listesine bu sayfadan da ulaşabilirsiniz. Önerileriniz, sorularınız veya bize katkı koyabileceğiniz konular hakkında blogdaki “hakkımızda” sayfasındaki e-posta adresinden bizlerle bağlantıya geçebilir veya bu yazıya yorum yazarak düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Evrim Çalışkanları

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: