Design a site like this with WordPress.com
Get started

Evrimi Anlamak Yeni Bölümler: Bir virüsün bakış açısından evrim

Hemen hemen her yıl farklı bir virüsün ölümcül etkilerini tartışırken buluyoruz kendimizi. Kiminin ciddi oranda ölümlere neden olduğunu, kiminin ise abartıldığı kadar tehlikeli olmadığını tecrübe ediyoruz.

Benzer bir şekilde 2007 yılının kış aylarında gündemimizi meşgul eden ve  manşetlerde büyük oranda yerini alan bir virüs olan Adenovirüs-14’ün “katil virüs” olarak adlandırılması büyük bir korku yarattı. Daha sonra manşetlere yansıdığı kadar ölümcül olmadığı anlaşılan Adenovirüs-14, 18 ayda sadece 10 kişinin ölümüne neden oldu. Bir yılda grip yüzünden ölen kişi sayısının ortalama 36.000 olduğunu düşünürsek, bunun düşük bir bedel olduğunu söyleyebiliriz.

Peki neden, bazı mikroplar katil olurken bazıları olmuyor? Bu sorunun cevabını da bize evrim veriyor.  Adenovirüs-14 örneği üzerinden evrime bir bakış atmak ister misiniz? O zaman sizi yeni yazımızı okumak işin şöyle alalım.

Keyifli okumalar

Küçük bir hatırlatma: Yeni yayınlanan bölümlerden haberdar olmak için Evrimi Anlamak facebook ve twitter sayfalarımızdan bizi takip edebilirsiniz.  Ayrıca yeni bölümlerin listesine bu sayfadan da ulaşabilirsiniz. Önerileriniz, sorularınız veya bize katkı koyabileceğiniz konular hakkında blogdaki “hakkımızda” sayfasındaki e-posta adresinden bizlerle bağlantıya geçebilir veya bu yazıya yorum yazarak düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Evrim Çalışkanları

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: